NOMINATIONS 2016-17

Mingara Athletics Club Awards 2016-2017

NOMINATIONS

Athlete of the Year

Aanika Milne Tyler Jones Rae Anderson 

Frank Callagahn Encouragement

Master: Melanie Trimboli, David Smith, Cherie Meyers, George Papalexion ,Nicole Robinson

Senior: Lauren Keating, Chris Lill, Kelly Spencer, Kevin Tuene, Jacqui Oneil

Junior: Jakob Madden, Rachael Mortell, Zac Martin, Shelby Botfield-Mohr, Jack Van Tempest, Shelby Cochrane, Tonia Brooks

Sub Junior: Hamish Hart, Marianne Papalexion, Joel Kemp, Ryan Vesper, Cameron Cheney, Sienna Pitcher

Tominator Awards TBA on night 

Coaches Recognition:  Larry Spencer, Wayne Lucky, Matt Horsnell, Kerry Smith, Neil Hinton, Lenore Beaton, Margaret and Robert Beardslee, Graham Kent, Tom Ristuccia, Frank and Lauren Richardson, Jon Wall, Neil Hinton

Bill Fenney Local Winter XC Athlete:

 Mel Trimboli, Jakob Madden, Paul Kelaher, Nicky kelly, Riley Grant, Ashley Pernecker

John Millard Local Track & Field Athlete:

Jason Cheney, Marianne Papalexion, Nathanael Shergold, Ashley Pernecker, Terry Mihellis, Paul Carr

Peter Williams Volunteer:

Greg Rowe, Cheryl Ann Rowe, Steve Kelly, Martin Ayres, Nicky Kelly

Good Sport

Master : Julie Peksis Cherie Myers Geoff Crumpton Nicky Kelly  Sally Murphy Jason Cheney

Senior: Charlie Brooks Nathaniel Shergold Rae Anderson Craig Cameron, Jacqui Oneil

Junior: Jez Navusolo, Matt Winsor, jack Van Tempest, Matt Scarr, Zac Martin, Brad Pemberton Cameron Cheney

Best Competitor

Master: Nicole Robinson April Carlin Sally Hunt Richelle Ingram Stuart Sutton Vicki Townsend

Senior : Jacqueline O'Neill Charlie Brooks Will Connors Dylan Richardson Tyler Jones

Junior :Dylan Richardson Zac Martin Terry Mihellis Brad Pemberton Matt ScarrCallum Sutton

Sub Junior: Danielle Vesper Hannah Bolten Ashley Pernecker Allanah Pitcher Izabella Dunne

Outstanding Performance

Best Performance

Grand Master Ken Stubbs Country '17 Sophia Jancek WMC Perth '16 

Master Vicki Townsend Pan Pacs '16, Paul Kelaher Country '17, Sally Hunt 800m Worlds, Aanika Milne Perth

Senior Rae Anderson,Tyler Jones National 10km  Nathanael Shergold  Sydney Half , Angus Baldwin State 3km

Junior Dylan Richardson- Open 5000m Walk NSW State,Allanah Pitcher NSW Country '17, Brad Pemberton Summer Down Under, AllanahPticher 3km RW Aust Champs

Frank McCaffrey Summer Athlete

Vicki Townsend, Geoff Crumpton, Jason Cheney, Richelle Ingram, Julie Peksis, Sally Hunt,

Charlie Brooks, Jacqueline O'Neill, Aanika Milne, Nathan Shergold 

Frank McCaffrey   Summer Athlete:  Jnr Matt Scarr,Callum Sutton, Tonia Brooks, Ashley Pernecker, Joel Kemp, Jack Van Tempest, Matt Winsor

Coast Runners Shop  Winter Athlete

Senior: Paul Carr, Sally Hunt, Margaret Beardslee, Andrew Land, Charlie Brooks,Nathaneal Shergold

Junior:  Dylan Richardson Danielle Vesper Allana Pitcher Ashely Pernecker Mckenzie Penn Zac Martin

Presidents Team Effort  2014-2015     

  • 240+ 4x100m Country John Wall,Brett Reid David Smith, Paul Carr Club Rec   52.68 
  • 4x1500m Walk ANSW State Relays

Isabella Dunn, Allanah Pitcher, Hannah Bolten, Danielle Vesper State Rec'29:32.26 

  • 4 x 400  120+ Nicky Kelly, Aanika Milne, Nicole Robinson, Richelle Ingram 4.22.5 

Committee Appreciation

Martin Ayres Mike Aiken  Jacqui Brooks