CENTRAL COAST ACADEMY OF SPORT
ATHLETICS PROGRAM TRIAL DAY!
Sunday 19th July, 2014
Mingara Regional Athletics Track
For the first time, the Central Coast Academy of Sport is offering you an insight into the Academy Athletics Program!
Talented athletes from the Central Coast aged 13 - 17 years of age, are invited to attend the CCAS Trial Day on Sunday 19th July at the Mingara Athletics Track.
This is your chance to be recognised as a potential athlete for the 2014/15 Athletics Program.
Athletes to arrive at Mingara Regional Athletics Track 10:20am
Welcome: 10:30am Training Session: 10:45am - 12:30pm
Interested? contact CCAS at  ATHLETICS PROGRAM TRIAL DAY

MINGARA CLUB AWARDS NIGHT 2014
and the winners were....!
Thanks to our special Guests Bob Graham Wyong Shire Council, Karyn Mcknamarra Mingara Recreation Club, Rick Julienne, Phil Fenney, Paul Callaghan

203-2014  Athlete of the Year  Joint Winners : Rae Anderson  Nicola McDermott
Bill Fenney  Local Winter XC Athlete  2013 Mihellis Family Mason Allen
John Millard Local Track & Field Athlete Nick Paplexion, Nicky Kelly
Most Improved Junior Jake Ellis, Tara Angell
Most Promising Junior Liz Chippendale, Jay Felton
Frank Callagahn Encouragement
Grand Master Ken Stubbs  
Master   Stacey Mihellis, George Papalexion
Senior Andrew Land, Craig Cameron
Junior Theo Mihellis, Matt Scarr
Sub Junior Ashley Pernecker, Mariane Mihellis, Oliver Chippendale
International Recognition Leigh Bennett, Matt Lynch,  Ian Rayson, Angus Baldwi, Nicola McDermot,t Rae Anderson,
Volunteer Paul Car,r Marg Williams
Good Sport Master Matt Horsnell, Frank Overton
Good Sport Senior  Ryan McKendrick, Krystal Cameron
Good Sport Junior  Brad Pemberton, Jess Morrice
Best Competitor Master Ernie Leseberg, Mick Daly
Best Competitor Senior Lauren Bourke, Matt Lynch
Master Best Season Paul Carr, Stuart Sutton
SPECIAL PRESENTATION
LIFE MEMBERSHIP AND ANSW MERIT AWARD TO Robert Beardslee
SPECIAL RECOGNITION TO Frank Overton 50yrs Coaching and Contribution to Athletics
Best Performance Master Sally Hunt, Ernie Leseberg
Best Performance Senior Josh Wright ,Ian Rayson
Best Performance Junior Jay Felton, Liz Chippendale
Outstanding Performance Chris Dodd  
Frank McCaffrey   Summer Athlete
Grand Master  Jon Wall, Brian Sharpe
Master  Andrew Cassin, Brett Reid
Senior Leigh Bennett, Lauren Bourke
Junior Nicola McDermott, Liz Chippendale
Coast Runners Shop  Winter Athlete Charlie Brooks, Andrew Land
Coast Runners Shop  Winter Athlete Junior  Charlotte Lowe, James Cox
Presidents Team Effort  Timing Team  Steve Kelly, Dave Boursnell, Greg Ashe

MINGARA CLUB AWARDS NIGHT

Friday night 27th JUNE 7pm start
Legends Bar Mingara Recreation Club....
Same super supper as last year!  $5 per head

Final Nomintations List
Mingara Athletics Club Awards 2014 Nominations by Category
Bill Fenney Local Winter XC Athlete 2013 Mason Allen Isabella Jones Mihellis Family Nicky Kelly
John Millard Local Track & Field Athlete Alyssa Betts Nick Papalexion Paul Carr Nicky Kelly
Volunteer Matt Horsnell Robert Beardslee Paul Carr Marg Williams
Athlete of the Year Josh Wright Rae Anderson Nicola McDermott Ian Rayson Jay Felton
Most Promising Junior Matt Scarr Terry Mihellis Liz Chippendale Jay Felton Tara Angell
Frank Callaghan Encouragement
Grand Master Ken Stubbs Graham Kinross Kathleen Cook
Master Paul Kelaher Mike Aiken George Papalexion Stacey Mihellis
Senior Andrew Land Ethan Millward Charlie Brooks Casey Judge Craig Cameron Dante Falzarino
Junior Matt Scarr Callum Sutton Theo Mihellis Lydia Mckay Lauren Keating
Sub Junior Ashley Pernecker Alana Pitcher Mariane Mihellis Oliver Chippendale Danielle Vesper
Coast Runners Shop Winter Athlete Mark Warren Charlie Brooks Barry Willis Marg Beardslee Craig Cameron
Coast Runners Shop Winter Athlete Junior James Cox Charlotte Lowe Annabelle Lowe Mikayla Martin Maddison Van Djik
Frank McCaffrey Summer Athlete
Grand Master Jon Wall Brian Sharpe Kathleen Cook Rob Van Luyn Graham Kinross
Master Nick Papalexion Mick Daly Andrew Cassin Brett Reid
Senior Josh Wright Leigh Bennett Lauren Bourke Kelly Spencer Matt Lynch
Best Competitor Master Jon Wall Mick Daly Nick Papalexion Ernie Leseberg Andrew Cassin
Best Competitor Senior Leigh Bennett Josh Wright Chris Dodd Matt Lynch Lauren Bourke
Good Sport Master Peter Williams Nicky Kelly Marg Willians Matt Horsnell Frank Overton
Good Sport Senior Lauren Bourke Krystal Cameron Craig Cameron Ryan McKendrick Matt Lynch Simon Warn
Good Sport Junior Matt Scarr Brad Pemberton Jess Morrice Amber Kelly
Master Best Season Paul Carr Sally Hunt Brian Sharpe Stuart Sutton Brett Reid
Most Improved Junior Jake Ellis Josh Parkinson Tara Angell Matt Scarr Lauren Keating
Best Performance Master Paul Carr Sally Hunt Ernie Leseberg
Best Performance Senior Josh Wright Chris Dodd Kelly Spencer Ian Rayson
Best Performance Junior Liz Chippendale Jay Felton Nicola McDermott
Outstanding Performance TBA

The countdown is on to the 2014 Sydney Track Classic - Australia’s number one athletic event. Taking  place on Saturday 15 March at Sydney Olympic Park Athletic Centre. Confirmed international athletes  include: Current World Champions David Oliver (USA, 110m hurdles) and LaShawn Merritt (USA, 400m), as well as Moscow 2013 100m finalist Mike Rodgers (USA).

 With the Glasgow 2014 Commonwealth Games starting in July, athletes hoping to represent their  countries in Glasgow will be aiming to achieve much sought qualifying performances at the 2014  Sydney Track Classic.

 Tickets are now on sale through Ticketmaster please click here or you can buy them at the gate. There  are also a limited number of Premium Grandstand Tickets available so head to Ticketmaster and  secure a seat near the finish line!

CONGRATULATIONS to US!!
MINGARA Athletics is CLUB of the YEAR!
Thanks to Central Coast Sports Federation

Be Proud…Come along and have a photo with the trophy at CCRJT on Saturday!!.
Our Prize included some cash and a Credit to GoodGear Sports… Thankyou to the sponsors for this prize.

Also…………….. FANTASTIC WIN
RAE ANDERSON Athlete WD of the YEAR
Big thanks to her coach Matt Horsnell Coach
And VALUED VOLUNTEERS
Marg and Pete Williams
Honored as Finalists