Mingara Athletics Club

New Members Welcome...

35,10,0,50,1
25,600,60,0,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,20,0,1
2018 Country Championships
Ange
Ange
2018 Country Championships
Ben & Jack
Ben & Jack
2018 Country Championships
Charlie
Charlie
2018 Country Championships
Junior Boy Relay
Junior Boy Relay
2018 Country Championships
Sall & Nicky
Sall & Nicky
2018 Country Championships
Ken
Ken
2018 Country Championships
2018 Country Team
2018 Country Team
2018 Country Championships
Cam
Cam
2018 Country Championships
Cam 2
Cam 2
2018 Country Championships
Julie
Julie
2018 Country Championships
Nicole - Rich
Nicole - Rich
2018 Country Championships
Paul
Paul
2018 Country Championships
Sally
Sally
2018 Country Championships
Country Mingara
Country Mingara
Monthly Coast Runners Shop Time Trial Night Results Very Wet conditions. Rain!! but no wind.. Thanks to volunteers Jacqui Brooks Cheryl and Greg Rowe and Robert and Margaret Beardslee  800mGabe Scott 2.19.53 Sam Liddell 2.20.28 Talon Woodward 2.253.16 Amalia Patterson 2.38.06 Stella Norris 2.40.37 Lynda Pagett 2.51.93 Bryson Norris 3.03.093kmMark...
More inCRS Race Night  

Hi folks, here’s all the results I could glean from last weekend’s Bay 2 Bay Half-Marathon and 12km. There are Mingara and Central Coast athletes included. I probably missed some, and apologies if I did. Half-Marathon Chris Fuchs M30-39 2nd 1hr18:18.00, 8th overall and 7th Male Damien Meyer M40-49 40th 1hr42:10.50, 123rd overall and 100th Male Graham Kinross M60-69 4th 1hr 48:15.00, 187 overall...
More inReports  

ANNUAL AWARDS NIGHT & AGM

FRIDAY 29th June
Mingara Legends Sports room 7 for 7.30pm start
Have your say!   
Nominate in the survey monkey below!
Go to  https://www.surveymonkey.com/r/HWHB95F

STREET RELAYS 
Sat July 21st 

Helpers & Participants Needed
Contact Cheryl Margaret or Robert or post on Facebook!
This is Our Best Annual Fundraiser ! 
A Great Event.Come and help  .....have a run......
cheer on your club mates!!
Non member Teams welcome!!
MORE INFO HERE!

ANNUAL AWARDS NIGHT

Nominations

Including the 10min AGM !
Come  and Celebrate our amazing athletes.
Friday June 29th Mingara Legends Sports Room 7 for 7.30 start
$5 for Desert and Soft Drinks (+ our usual fundraising Raffle!!)
CLUB Support CLOTHING  on SALE $20 (not uniforms)

Mingara Athletics Club Awards 2017-2018  NOMINATIONS

Athlete of the Year  2017-2018
Gavin Murray  Tyler Jones Ernie Leeseberg Rae Anderson Richelle Ingram
Frank Callaghan Encouragement Master
Julie Peksis  Mel Trimboli Bev Durston Nathanel Shergold Ange Jones Greg Rowe April Carlin
Frank Callaghan Encouragement Senior
Amy Walker Jack Vane Tempest Andrew Land Tonia Brooks Shelby Botfield-Mohr Paul Cummings Bronte Carroll
Frank Callaghan Encouragement Junior
Cameron Steer Jakob Madden Jez Navusolo Danielle Vesper Tom Herbert  Ben Denham Zac Martin Rachel Mortell
Frank Callaghan Encouragement Sub Junior
Sienna Pitcher Timo Leseberg Stella Noris Marianne Papalexion Izabelle Dunne Ryan Vesper  Sam Liddel 
Bill Fenney  Local Winter XC Athlete  2017 TBA 
Coast Runners Shop Winter Athlete Senior
Charlie Brooks Dylan Richardson Nathanael Shergold Tyler Jones Andrew Land Callum Macleod
Coast Runners Shop  Winter Athlete Junior
Ashely Pernecker Allanah Pitcher  Hamish Hart Dylan Richardson  Tom Herbert
John Millard Local Track & Field Athlete
Jason Chaney Ernie Leeseberg Paul Carr Cameron Cheney
Frank McCaffrey Summer Athlete Master
Jason Cheney  Ernie Leseberg Sally Hunt Richelle Ingram Julie Peksis Nick Papalexion Paul Kelaher
Frank McCaffrey Summer Athlete Senior
Dylan Richardson  Aanika Milne Jack Vane Tempest Bronte Carol
Frank McCaffrey Summer Athlete Jnr
Callum Sutton Hannah Bolton Tom Herbert  Tori Robertson Jack McGinniskin  Cameron Steer Ashley Pernecker   
Best Competitor Grand Master
Ken Stubbs  John Wall
Best Competitor Master
Ernie Leseberg  Sally Hunt  Brett Reid Jason Chaney Gavin Murray Nicole Robinson Richelle Ingram
Best Competitor Senior
Tonia Brooks Charlie Brooks Rae Anderson Bronte Caroll  Tyler Jones
Best Competitor Junior
Jakob Madden Cameron Steer  Sean Rae Hannah Bolton Jack McGinniskin  Allanah Pitcher Jez Navusolo Joel Kemp Hamish Hart
Best Competitor Sub Junior
Sienna Pitcher Cameron Cheney Hayley Corduroy Tori Robertson Izabelle Dunn Ashley Pernecker
Best Performance Master
Richelle Ingram Ernie Leseberg Champion of Champions Melanie Trimboli Country 2018 Sally Hunt NZ 800 Julie Peksis NZ Gavin Murray
Best Performance Senior
Aanika Milne Nat Q Allanah Picher Open 5kW Tonia Brooks National Discus Rae Anderson World ChampsTyler Jones World Champs Dylan Richardson Open 5kW 1st 22.17 (Jnr)
Best Performance Junior
Joel Kemp 1st Nat 3kW Ash Pernecker 2.17 800 Natls Zac Martin always gives 100% Hamish Hart 1st Nat 3k 9.22 Sienna Pitcher huge Pb 3kW     
Good Sport Master
Sally Hunt Paul Carr April Carlin Julie Peksis Bev Durston Geoff Crumpton
Good Sport Senior
Charlie Brooks Tonia Brooks  Jack Vane-Tempest  Andrew Land Bronte Carol Shelby Botfiled Moir
Good Sport Junior
Sienna Pticher Sean Rae Tori Robertson Timo Lesoberg Hannah Regan Hannah Bolton Chris Rae
Peter Williams Volunteer
Cheryl  & Greg Rowe Nathanel Shergold Geoff Crumpton  Tony Murphy
Committee Appreciation Award
Martyn Ayres Tony Murphy Jacqui Brooks Geoff Crumpton
Presidents Team Effort
Several Outstanding Results from State Track Relays
Male Masters  Paul Carr Ernie Leseberg Brett Reid  Jason Cheney Relay
CChmps Men's under 18s team walk record breaker U16 boys road relays team
Open Mens 4x1500 walk team Tyler Jones, Dylan Richardson, Oscar Tebbutt and Carl Gibbons Note this is a Coast/Hunter team
International Athletes
Tyler Jones Sally Hunt Julie Peksis April Carlin Rae Anderson

Congratulations to our Miranda XC Relay Teams

Miranda XC Relay Teams

U20 Men's team of Callan MacLeod, Terry Mihellis, Jakob Madden (U18) and Zac Martin (U18) WON the U20 4x3km relay!! They finished in front of teams from Kembla Joggers, Sydney Striders and Bankstown Sports all clubs that are immensely strong in Cross Country and Distance running.

What an AWESOME achievement and, special mention to Team Overton for the coaching, support and transport, and to Callan for travelling up from Uni in the ACT specifically to run with the other three boys.

Meanwhile, our U16 Men's team with Sam Liddell, Gabe Scott, Talon Woodward and Ashley Pernecker came 6th out of 10 clubs in their 4x3km relay. Two of these four turn 14 this year, the other two are still 13, however, under ANSW rules, the 14yr olds must compete as U16s therefore the entire team was, realistically, running up an age group which is another AWESOME performance 


L-R. Zac, Callan, Terry, Jakob, Talon, Gabe, Sam and Ashley. Thanks whoever for the photo...
Thanks to Ash for representing the girls of the club!!